sgs sınavı

Staja giriş sınavı soru sayıları değişti

Staja giriş sınavında soru sayıları ve müfredat değişti

 

SMMM stajyer adayları için soru sayıları ve ders konularında değişikliğe gidilmiş olup, daha önceki yıllarda uygulanmakta olan 100 adet alan bilgisi, 20 adet genel kültür soru sayısı değiştirilerek, 100 adet alan bilgisi ve 30 adet Genel kültür sorusu enlemiştir.

 

Yabancı dil derslerinden kimler sorumlu tutulacak ?

 

Dosyasını 2015 ve daha önceki yıllarda açtırmış ancak başarılı olamamış adaylar yabancı dil sorularından sorumlu değildir. Yabancı dil sorularından sorumlu olmak isteyen adaylar sınav başvurusu sırasında yabancı dil dersini de seçerek sorumlu olabilirler. 2016 yılında ilk defa sınava girecek adaylar yabancı dil sınavından sorumlu tutulacaktır. Yine, 2015 ve önceki yıllarda dosya açtırmakla birlikte başarılı olamamış ve dosyası yanmış olan adaylar yeniden dosya açtırdıklarından dolayı yabancı dil sınavından sorumlu tutulacaktır. Aralık 2015 döneminde dosya açtıran diğer adaylar da yabancı dil sınavlarından sorumlu.

 

2016 yılında uygulanmaya başlanacak olan yeni sisteme göre soru sayıları şu şekilde olacaktır.

 

GENEL KÜLTÜR ve YETENEK

Türkçe                                                                     7

Matematik                                                            8

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi      5

Yabancı Dil                                                          10

(Almanca, Fransızca, İngilizce, seçimize bağlı)

 

ALAN BİLGİSİ

Muhasebe ve Denetim

Finansal Muhasebe                    26

Finansal Muhasebe

Muhasebe Bilgi Sistemi

Uluslar arası Muhasebe Kuruluşları

Türkiye Muhasebe Standardı

Maliyet Muhasebesi                   8

Mali Tablolar Analizi                  8

Denetim                                         16

Ekonomi ve Maliye

Ekonomi                                        6

Maliye                                             6

Hukuk

Meslek hukuku

Meslek Hukuku

Mesleki değ. Ve Etik                   6

İş ve Sosyal Güv Hukuku          6

Vergi Hukuku                               6

Ticaret Hukuku                            6

Borçlar Hukuku                           6

 

olarak  TÜRMOB yönetim kurulu kararı ile 09/12/2015 tarihinde kararlaştırılmıştır. Yukarıda yer alan soru sayılarına bakıldığında, soru sayılarının sınava etkisi de önceki yıllara göre değişiklik göstermektedir.

 

Yeni sisteme göre Genel kültür derslerinin sınava etkisi % 20 ye çıkarılmış olup alan bilgisinin sınava etkisi % 80’e düşürülmüştür.

 

Değerli stajyer adayları,

 

Sınavda başarılı olmak için hangi derslere ağırlık vermeliyim sorusuna cevap aramaktasınız. Tabloyu dikkatlice incelediğinizde muhasebe ve denetim grubunun ağırlığının çok daha fazla olduğu görülmektedir. Peki, içinizden bir ses diyecek ki, Muhasebe standartları dersini hiç sevmiyorum ve muhasebe bilgi sistemi de bana çok sıcak gelmiyor diyorsanız, bu derslerin yerine size daha yakın olan Vergi Hukuku ve İş ve sosyal Güvenlik Hukuku derslerine ağırlık verebilirsiniz. İhmal edilmemesi gereken bir ders grubu da Ekonomi ve Maliye.

 

Kilidi açan dersler ?

 

Daha önce yayınladığım SMMM staja giriş sınavı hazırlık kitaplarımı okuyan arkadaşlarım hatırlayacaklardır, anahtar dersler “ekonomi  ve denetim dersleri” peki neden ekonomi ? çünkü, ekonomi dersi, icra ettiğiniz mesleğin oldukça dışında konuları içermekte ve birçok aday arkadaşımıza bu dersler yabancı gelmekte. Peki neden maliye dersi diye bir soruya ise her zaman söylediğim gibi, maliye dersine çalışmakla, vergi hukuku dersinin  konularına da çalışmış olacaksınız.

 

Başarmak için ne yapmalı ?

Öncelikle inanmak gerekiyor ve hazırlıklara başlamak gerekiyor. Atalarımız ne demişti “başlamak bitirmenin yarısıdır” sınav tarihi yaklaşmadan 3 ay önce hazırlıklara başlayın.

 

Öğrencilerime ve okuyucularıma her zaman söylediğim bir şey var …

 

Doğru kaynak seçimi

 

Başarmak için, doğru kaynağı seçmek, doğru çalışma yöntemini belirlemek, hedef derse odaklanmak gerekiyor, doğru kaynak seçimi derken yayınladığım kitapları tercih edin demiyorum 🙂 sınava yönelik anlatım tarzı ve ihtiyaç duyulmayacak bilgiden arındırılmış içerikle hazırlanan kaynaklara odaklanmalısınız diyorum … 🙂  Anlayabileceğiniz dille yazılmış kaynakları tercih edin. Kitap sizinle konuşmalı biraz.

 

Ders programınızı oluştururken …

Ders programınızı oluştururken 26 soruluk muhasebe grubuna az zaman ayırıp 7 soruluk Türkçe dersine fazla zaman ayırırsanız işi biraz zora sokarsınız. Alan bilgisi derslerine daha fazla zaman ayırmalısınız.

 

Ders çalışırken, televizyondan, akıllı telefonlardan, müzikten ve yoğun ortamlardan biraz uzak durmanız önerilir…

 

Emeğinizin karşılığını alabildiğiniz bir sınav dönemi geçirmeniz dileği ile,

 

 

Kamil ÖZYANIZ /SMMM

SMMM Staja Başlama Sınavı hazırlık Kitabı Yazarı

www.kamilozyaniz.com / www.sinavkolik.com

 

KAYNAK :

TÜRMOB YÖNETİM KURULU KARARI (9/12/2015)

 

SınavKolik, SMMM, Staja giriş